Как да накажеш, когато забраната е прекрачена? Как да забраняваш, ако детето няма нужда от това? Всичко е въпрос на чувство за мярка. Понастоящем малко са децата, чиито родители са прекалено строги и както е известно, родителите които малтретират децата си рядко се консултират със специалист. В замяна обаче живеем във време, в което всичко е фокусирано върху детето, върху неговото физическо и морално добруване, върху неговото бъдеще също, включително и върху безработицата, която буди страх. Обаче детето има нужда не само от забрана, но и от наказание. Впрочем едното без другото не върви и наказанието произтича от забраната. Имам навика да казвам, че всяко възпитание се основава върху известно изнудване: ако ти не направиш това, то няма да получиш онова. Ала също (и най-вече) -върху емоционалното изнудване: ако не ми се подчиниш, рискуваш (това е подразбираемо) да изгубиш обичта ми. Това е основната причина детето да желае да се подчинява и даже да предварва разпоредбите на родителите си до мига, в който юношеството го принуждава да смени гледната си точка. Децата дори до такава степен се нуждаят и желаят да се подчиняват, че се питаме защо повечко не се отговаря на тази нужда!
В действителност обяснението е относително просто. Като забранява, а още повече като наказва, родителят рискува и понякога се съмнява или се опасява, че детето повече няма да го обича. Може също така да се каже, че този, който забранява на другия, си забранява нещо и на самия себе си. Оттук насетне става по-разбираемо защо на някои родители им е толкова трудно да наказват строго. Причината е, че в действителност се страхуват за себе си от ефектите на наказанието, което се превръща в тяхно собствено наказание.
Г-н X. току-що е напуснал семейното жилище след дълъг период на депресия и мълчание. Реално обаче той все едно не си е тръгвал, защото всяка вечер се завръща да се храни у дома, а по-малкото от двете момчета, Ромеи, на 4 години и половина, не е осведомено за това напускане. Ромен е агресивен с майка си, бие я и се прави на бебе. Бащата плаче, когато говори за децата си. Той ми признава, че „се страхува, че е отхвърлен от Ромен“, защото по-малко се е грижил за него, отколкото за по-големия си син.
Но родителите се страхуват не само да загубят любовта на детето. Те също се опасяват да напуснат пиедестала, върху който ги е възкачило то и да изглеждат обикновени в неговите очи. Ала преди всичко се боят от идеята, че повече няма да са „добрите“ родители и че децата им биха могли да ги упрекват за това по-късно така, както те самите са укорявали собствените си родители.
Детето има потребност от родители, които да го направляват. Да бъде поставено пред избор е нещо тревожещо за детето. Независимо дали ще става дума за избор между макароните и пюрето, или избора да извърши, или не някаква дейност. Няма дете, което да упрекне родителите си, че са го накарали да открие музиката, дори и ако не винаги е било запалено по нея. До една определена възраст детето се нуждае от това някой друг да решава вместо него.
Текстът е откъс от книгата на Патрик Деларош „Родители, осмелете се да кажете НЕ“
No Comments