Select Your Style

Choose your layout

Color scheme

Трудностите да наложиш подчинение

Няколко са причините, които обясняват затрудне­нието на родителите да накарат децата си да ги разбе­рат, т.е. да им се подчиняват. Както виждаме, съществува проблем на езика, но този езиков проблем разкрива, че всъщност всеки сякаш живее в собствен свят и че да се говори е по-трудно, отколкото да се действа. Разбира се, когато казвам „да се говори“, това означава да се говори истински, не като в ежедневието, където действия и думи са погълнати от рутината.

Втората причина е свързана с възпитателните различия на родителите. Когато всеки родител има гледна точка която анулира тази на другия, това въз­препятства възможността на детето да му бъдат предадени ясни обяснения.

Франк, красиво момченце на 7 и половина години, е най-малкият в семейството. Той има две сестри, една­та на 20 години от първия брак на бащата, а другата на 11. Майката, детегледачка, не си дава сметка, че го покровителства прекалено, но допуска, че го обожава, Франк е изпитвал известни затруднения с произнася­нето, но сега се справя добре в училище, въпреки че про­явява някаква мудност. Бащата се оплаква, че жена му „отстъпва пред всичките му капризи“, че се занимава с неговите домашни от сутрин до вечер. Той го намиpa за недостатъчно войнствен за момче и за твърде обичлив. Впрочем Франс спи с куклата на сестра си, от което бащата е вбесен. Попитан от майка си, Франк и отговаря: „Не искам да се разделям с куклата си, иначе имам кошмари. Ти си късметлийка да спиш с някого, кой­то диша! Аз бих искал да спя с някого!“

Именно затова подобни родители имат нуждата да се видят с психолог за детето си: той ще може да срещ­не гледните точки, валидни и двете, понеже са съсредо­точени върху детето.

И накрая – някои родители се чувстват смътно винов­ни да принуждават детето си, смятат че го подлагат на изпитание. Те не поемат отговорността за своята власт. Детето не се заблуждава в това и не се подчинява.

Текстът е откъс от книгата на Патрик Деларош „Родители, осмелете се да кажете НЕ“

Автор:

Стоилов

Валентин Стоилов е бакалавър по психология, магистър по семейна терапия и консултиране на лица с увреждания към Софийски Университет „Св. Климент Охридски“. От 1999 година работи като детски психолог и педагог, от 2002 година и като терапевт към група за индивидуална психоаналитична психодрама. Редовен член е на Българска асоциация по психотерапия и БАПО. Управител на „Детско развитие“ ЕООД. Семеен, баща на тийнейджър.

No Comments

Post a Comment