Select Your Style

Choose your layout

Color scheme

Да наказваш означава да придадеш тежест на думите

Безпомощният родител крещи, заплашва, подтиква партньора си към намеса. Това понякога успокоява топ­ката, най-вече ако партньорът, от позицията на по-голямата дистанция, преценява нещата другояче и не върви систематично в посока на исканията на своя(та) съпруг(а). Но крясъците, в по-голяма степен отколкото гнева, не се приемат добре от детето, което далеч по­вече предпочита санкцията, която му носи облекчение.

Тринайсет годишният Жозе бил заловен на место­престъплението при кражба на автомобили, заедно с престъпната банда. Той изживял подвеждането си под отговорност като същинско изпитание. Искрено е раз­каян и готов на всичко, за да се поправи. И наистина, оттогава Жозе коригира поведението си. След извест­но време обаче изплува наличието на истинска война между него и родителите му, война, за която не се е подозирало, в такава степен чувството за вина на Жозе я маскирало с ново и абсолютно подчинение. Всъщност Жозе не понася вече родителите си. Той не понася пове­че да му забраняват да излиза, но най-вече нескончае­мите въпроси и се оплаква: родителите му или крещят, или разпитваш! Да говори с баща си? Това е „напълно не­възможно“. На свой ред бащата споделя: „Той беше много обгрижван.“ А майката пуска това учудващо самоприз­нание: „Сякаш че той беше в мен.“ Можем да се запитаме какви ги върши Жозе, когато излезе от дома си, но можем и да се запитаме коя личност представлява той за своите родители. Жозе видимо е обект на извънмерна тревога, непропорционална на способностите му за асоциално поведение и която изглежда насочена към някаква безпокояща и укривана личност от срамна се­мейна история. Впрочем родителите не са чак толкоз разтревожени от отклоненията в езика на сина си. Не­щата се случват сякаш че той им подхвърля с брутал­на откровеност пред свидетели неприятната истина, от което те не са много шокирани.

В дадения случай долавяме, че някаква истина се про­крадва в речта на детето, в резултат на което родите­лите, чувствителни към нея, определено се затрудня­ват да наказват. Но тази истина е тежка за носене от онзи, който я е превърнал в своя опора, и детето изпитва нуждата да бъде наказано за дързостта си от другите, именно от представителите на закона, и то без да е из­вършило или подбудило каквото и да било, а просто след­вайки по-големите от него младежи, по-дръзки, „повече в образа на възрастния“, който то би желало да стане.

В подобни обстоятелства как това дете може да се подчинява, да се съобразява с правилата, накратко – да се превърне във възрастен? Възрастен то може би е станало преждевременно: чрез сблъсъка си с улична­та среда, близка до житейските реалности, чрез мяс­тото, което е принудено да заеме спрямо своите ро­дители. Защото, както вече видяхме, трябва, така да се каже, законът да се упражни на всяка цена: ако това не се случи през родителите, то обществото ще го на­прави, ако то се окаже твърде снизходително, самото дете ще отправи силом тази истина към онези, за ко­ито се предполага, че трябва да му я втълпят. Ако за­конът не е формулиран словесно, ако нарушението не е санкционирано, то детето, най-често несъзнавано, ще си наложи заслуженото наказание. Така и оплакванията на Жозе се оправдават – единственото, което родите­лите му вършат, е да крещят или да задават въпроси. Всичко това са празни работи. Впрочем наскоро те са се оплакали, че Жозе утежнява сметките за телефо­на. Всъщност Жозе е наясно, че съществува система, с която той да получава само входящи обаждания, но ро­дителите отказват да я инсталират. Следователно „всичко, което те казват, са празни работи.“

Именно санкцията, реална или несъзнавано предиз­виквана от детето, е онова, което придава тежест на думите, т.е. – на забраната. Да се отбягва тя означава да се отнема властта на думите. Куриозно, но прилага­нето на санкция без мотив постига същия ефект – от­немане на смисъла, чийто проводник са думите. Санк­циониране и забраняване следователно са в допълващо се взаимоотношение – това са двете противоположни страни на една и съща реалност. Детето трябва да е убедено, че родителят вярва в онова, което казва и което забранява, т.е., че ще приложи без колебание на­казанието, в случай на незачитане на правилата. Като резултат, то ще уважава забраната не като пустословие, а като истинско слово, което ще го подпомогне да се изгради.

Текстът е откъс от книгата на Патрик Деларош „Родители, осмелете се да кажете НЕ“.

Автор:

Стоилов

Валентин Стоилов е бакалавър по психология, магистър по семейна терапия и консултиране на лица с увреждания към Софийски Университет „Св. Климент Охридски“. От 1999 година работи като детски психолог и педагог, от 2002 година и като терапевт към група за индивидуална психоаналитична психодрама. Редовен член е на Българска асоциация по психотерапия и БАПО. Управител на „Детско развитие“ ЕООД. Семеен, баща на тийнейджър.

No Comments

Post a Comment