Дискредитирането на родителите, които не успяват да наложат уважение, т.е. да прилагат забраните си въпреки употребата на заплахи и на санкции, може да добие уродливи размери в някои случаи, които да стигат до психологическия абсурд, въплътен от синдрома на битите родители.
Жан е 17-годишна. Никога няма да я срещна. Има защо – майка и идва при мен, придружена от партньора си, тъй като животът у дома е непоносим. Тя заченала Жан много млада, едва 17-годишна, от някакъв младеж, когото повече не видяла. Майката отглеждала Жан сама 10-ина години, после срещнала партньора си – доста по-възрастен мъж, който приел присъствието на детето. Преди тази среща двете живеели в почти пълна слятост, като майката доверявала тайните на дъщеря си и обратното. Малката възрастова разлика така подчертала всекидневното им съучастничество, че появата на „втория баща“ била преживяна мъчително от Жан. Това ми обяснява майката в присъствието на партньора си, дошли и двамата да се видят с мен без знанието на Жан. Защото, споделят те, ако „тя“ знаеше, че сме дошли да ви видим, би направила невероятен цирк и би ни посегнала. И добавят: Жан е наясно, че вторият и баща става много рано сутрин за работа и се възползва, за да надуе през нощта уредбата си „до дупка“, та да му попречи да спи. Разбира се, съседите са протестирали и са извикали полиция, но начинът, по който нещата са се стекли, ги е обезкуражил да повторят опитите си. Полицаите наистина пристигнали и Жан даже била изслушана насаме в стаята си от една полицайка, на която се доверила и на която обещала да не подновява. Щом органите на реда си тръгнали, тя проявила усърдието да възпрепятства втория си баща да заспи. Предлагам на родителите да и кажат, че са идвали при мен, защото подозирам зад този характерен бунт наличието на някакво страдание. Ала родителите прекомерно се страхуват от Жан. Аз все пак им давам няколко думи написани специално за Жан. Повече няма да ги видя.
Горната история показва в каква степен е наложително много отрано всемогъществото на детето да бъде рамкирано, защото инак ще клони към безгранично налагане. Освен това можем да предположим, че на въпросната майка и е толкова по-трудно да убеди Жан в необходимостта да преправя живота си с този мъж, колкото за самата нея е било проблематично да се реши на това. Което не пречи на съзнавано равнище, тя да се чувства напълно съкрушена и искрено да търси помощ. Обаче детето расте, запазва известно отдаване в учебната дейност въпреки проблемите си и се превръща в девойка, осъзнаваща своята сила. В този момент от нейната история намесата е трудноосъществима и ние предвиждаме, че даже обръщането към детски съдия, чието призвание е преди всичко да предпазва застрашените непълнолетни в риск (какъвто е и тукашният случай), няма да донесе чудодейното разрешение.
Марк е малко по-малък (на 15 години), но също е обрисуван от родителите си като дете с опасни поведенчески и характероби нарушения. Въпреки това той се учи добре в клас, но не се удържа да измъчва сестра си или да заплашва майка си. Навън обаче е по-скоро плах и избягва по-безочливи от себе си другари. Наскоро станало ясно, че заплашвал по телефона някакъв възрастен съсед и че заедно с един приятел наобикалял места, посещавани от хомосексуалисти. У дома Марк има изблици на ярост, при които троши абсолютно всичко по пътя си. Той многократно е удрял баща си, който понякога се опитва да го „връзва“ и това има известен резултат. Тук също майката на Марк го разбира напълно – тя е в съглашателство с него. Но все пак допуска, че сега Марк надминава всякакви граници и че трябва да бъде единна със съпруга си, за да се удържи насилието на младежа. Следователно тя приема да разговаря за него със специалист и придружава Марк при доста лекари. Един от тях обаче за малко всичко да провали, защото обвинил бащата в малтретиране. Оправдано или не, това обвинение в голяма степен се обясняваше от постоянно отправяното от Марк предизвикателство към бащиния авторитет. Друг лекар предписал медикаментозно лечение, искано и от самия Марк, разтревожен от собствената си агресивност. Една психотерапия посредством индивидуална психодрама ще съумее все пак да спре, т.е. – да преобразува в думи, тази впечатляваща бруталност.
Текстът е откъс от книгата на Патрик Деларош „Родители, осмелете се да кажете НЕ“.
No Comments