Обстоятелството, че на юношеството бива признато собствено битие, му придава значението на стадий в психологическото развитие. Именно в този смисьл може да се твърди, че еди-кой си още не е направил, или даже – че въобще не е „направил юношество“. Някои хора всъщност се оплакват, че не са преживели юношество. И много често впрочем, това впечатление е потвърдено от една по-задълбочена психоанализа.
Жюлиет, млада 28-годишна жена, преуспяла социално, се оплаква от неудовлетворителните си връзки с мъжете, което тя самата свързва с трайната си зависимост от своите родители. Тя представя майка си като студена и сурова жена, а баща си като труден характер, „господстващ“ над харема си (Жюлиет има четири сестри). Майка й открай време е очерняла съпруга си пред своите дъщери, обвинявайки го даже в импотентност. Жюлиет винаги се е чувствала близка до баща си, когото обича и който открито и засвидетелства своето предпочитание. Едва няколко години по-късно, в хода на своята психоанализа, Жюлиет ще изживее отново пропуснатото си юношество. „Никога не съумях да изрека на майка си онова, което съм си мислила, никога не съм правила от онези прочути юношески кризи, по време на които имаш правото почти всичко да изповядаш. Сега е твърде късно. И няма друг, освен на себе си, на когото мога да го кажа.“ Това отсъствие на юношество е почувствано от Жюлиет като липса, като избягване на един нормален етап. Но също (и най-вече) – като нещо, което и пречи да бъде възрастна.
Ромен, 27-годишен, се оплаква от импотентност. Това е мимолетен симптом, който той преживява особено болезнено. Младият мъж изпитва огорчение срещу баща си, огорчение, което справедливо намира за анахронично. Причината е, че баща му винаги е предварвал неговите желания и Ромен никога за нищо не е могъл да го упрекне и никога не е успял да му възрази. Ромен прави фин анализ, че сега изпитва към баща си противопоставянето, на което не е могъл да даде израз на 15-годишна възраст. Впрочем и тук това пропуснато юношество е обвързано с трудността на Ромен да бъде възрастен, както и със симптома, от който страда. Ако, благодарение на психоанализата, Жюлиет и Ромен извършват закъсняло юношество (и всяка психоанализа е начин отново да бъде отворен процесът на юношество), то някои хора никога няма да направят такъв процес. Това, несъмнено, може да се прояви в поведението им (вечните юноши, които никога не разрешават процеса), но най-вече – може да даде отражение и да има последици върху техните собствени деца.
Г-н и Г–жа Морен представляват странна двойка – и двамата работят във фирмата, която са учредили и заместват с материално охолство времето, което не могат да отделят за децата си. Впрочем, бабите и дядовците с удоволствие запълват тази липса. Всички живеят заедно в голяма къща и показват (но все пак „една лястовичка пролет не прави“), че и в наши дни е възможен животът в пълния състав на фамилията. Юношеството на всяко едно от децата на двойката е поставило сериозни проблеми- Впрочем общото между г-н и г-жа Морен е, че, както единият, така и другият, не са познали юношество – никога не е имало истинска раздяла между Всеки един от тях и неговите родители. Освен това икономическите условия са ги принудили да започнат да се трудят от съвсем млади, в резултат, в емоиионален план нещата във фамилията изглеждат като че преките родители постоянно «дават накъсо“ и са заобикаляни във веригата: майката г-жа Морен, си е останала дъщеричката на своите родители и нейната собствена дъщеря не е в състояние да открие своите ориентири, да се „ситуира“ в поколенческата йерархия.
Само допреди няколко години, за юношеството се говореше като за криза. И ако е вярно, че този аспект е често срещан, то трябва също така да се съгласим, че той е само видимата и демонстративна част на един процес, самият той много по-продължителен, защото, най-общо казано, се простира от пубертета до към 30 ата година. Тази криза (която Все пак не е задължителна) може също да се приеме като ускоряване и временно излизане от равновесие на процеса.
Текстът е откъс от книгата на Патрик Деларош „Проблемите на юношеството“, издадена от Център за психосоциална подкрепа и Българско пространство за психоанализа.
No Comments