Затрудненията, свързани с репродукцията, се откриват при огромна част (варираща около 10% ) от двойките в световен мащаб. Световната здравна организация определя жената като имаща репродуктивни трудности, когато среща невъзможност
Препоръки на СЗО (световната здравна организация) и МЗ (Министерство на Здравеопазването) за предпазване от заразяване.
Направих грешка, когато дадох телефон на по-големите си деца, когато бяха на 13.
баща, бебе, вътрешнопсихична, гняв, женска идентичност, интерсубективна комуникация, майка, майчинство, психология на бременността, разочарование, родителство, семейство, следродова ситуация, трансформация, трансформация на идентичността, трудни чувства на тъга
Всяка промяна изисква да се откажем от нещо, да загубим нещо, за да получим нещо друго; да преживяваме амбивалетни чувства на тъга, траур, гняв и разочарование от загубата на нещо значимо до този момент, от една страна, и радостта, вълнението от очакването да получим...
Едно мое интервю за Канал 3, където обсъждаме опасностите, които крие безконтролното блуждаене из интернет, както и придобилата напоследък печална слава игра "Син кит".
...травмата трябва да се преработи, а не да се "замете под килима"...
Факт е, че рожбата ни се нуждае от здраво и устойчиво гнездо, за да расте уверено и да има волно детство - грижа, която понякога се оказва далеч по-сложна от набавянето на материалното и грижата за физическото здраве.
Лекторите, с които работи Puls.bg, са изявени специалисти в своята област, а форумът е успешна формула за намаляване на дистанцията между медицинските специалисти и семействата, здравната система и пациентите.
Нека не забравяме най- важното: приказките са метафора на живота, представяща неговите правила по разбираем за малчугана начин, а той понякога има и по- различен облик от този с, който ни се иска децата ни да се срещат, но въпреки това, неминуемо ще опознаят...
Колкото и странно да ви звучи, без агресия не бихме могли да съществуваме, защото няма да успяваме да се защитим, няма да се развиваме адекватно и няма да можем да се отделим , като самостоятелни субекти.
вина, детски психолог, живот, мъка, самонараняване, самоубийство, смърт, Стоилов, страдание, тийнейджър, юноши
Не успявайки да получи живота, който желае, младежът предприема действие, което прилича на желание за смърт, но всъщност е стремеж за промяна на текущата ситуация, възприемана, като смъртоносна.
Юношеството на нашите наследници възкресява онези трудности, които самите ние не сме успели да разрешим успешно в миналото си и именно заради това сме толкова чувствителни (и настоятелни) в желанието си да удържим настоящето статукво.
Малчуганите учат най-ефективно при взаимодействието си с други хора, затова връзката родител- дете е от решаващо значение за социалната адекватност и кумуникативност, но с телевизията, тази връзка е дълбоко засегната поради намаленото, фрагментирано и непълноценно прекарано време.
„Времето пред компютъра може да бъде време, което да се прекара с родителите. Детето учи по-добре от контакта със себеподобните, отколкото с устройство, което му дава двуизмерен образ”.
Най-тежко липсата на авторитет проличава, когато децата постепенно се превърнат в тийнейджъри. Ако до този момент е било възможно (макар и крайно неправилно) да говорим „на“ тях, се налага спешно да започнем да говорим „с“ тях.
авторитаризъм, авторитет, адекватност, възпитание, детски психолог, подкупване, родители, сила, спокойствие, Стоилов
Авторитетът, изграден върху не-подкупването, всъщност е истински работещият възпитателен модел. Именно той е в основата на възпитанието, което юношата ще приеме и в последствие ще приложи в собствения си живот!
Едно мое интервю за Българско Национално Радио- Благоевград, където говорим за първия ден в детската градина и можем ли да предотвратим сълзите на малгучаните.
Много често родители ме питат, като детски психолог, кое би било по-добре за детето – да се разведат, когато има неразбирателство, или да останат заедно в името на детето си. Въпросът е абсурден от гледна точка на това, че ние няма как да бъдем...
буйност, детски психолог, превъзбуденост, психомоторна нестабилност, психотерапия, Стоилов, хиперактивност
„Хиперактивни“ биват наричани почти всички деца, които са по-буйни, не успяват да задържат достатъчно дълго вниманието си върху учебния материал, изискват честа смяна на дейностите и, като цяло, са превъзбудени и в непрекъснато движение - както физическо, така и психично.
Децата имат право, но и вътрешна необходимост да познават корените си. Не можем да лишим едно дете от идентичност, опитвайки се да скрием истината от него.