Select Your Style

Choose your layout

Color scheme

Някои емоционални трудности, споделени от жени с репродуктивни проблеми

Затрудненията, свързани с репродукцията, се откриват при огромна част (варираща около 10% ) от двойките в световен мащаб. Световната здравна организация определя жената като имаща репродуктивни трудности, когато среща невъзможност

Прочети още

Как да подходим към неудобните въпроси? (Първа част)

От самото си раждане бебето е изследовател на заобикалящата го среда и това не се променя много с възрастта – единствено добива нови начини за изследване, един от които е езикът.

Прочети още

Къде и как възниква и се развива езикът на омразата?

Къде и как възниква и се развива езикът на омразата и отхвърлянето по отношение на уязвимите групи в обществото ни?  Дали и доколко се влияе от уж "невинната" или "хумористичната" употреба на крайно обидни и стигматизиращи думи, които се употребяват в присъствието на децата...

Прочети още

Как детето се научава да чете и пише

Постепенно ученикът изгражда свой вътрешен речник, който съдържа зрителната и слухова форма на думата, както и нейното значение.

Прочети още

Развитие на речта при детето

Не забравяйте, че Вашето дете се учи най-вече, като подражава на възрастните. Затова говорете правилно и разбираемо. Не бързайте и отправяйте към детето точни, ясни и кратки послания.

Прочети още

Субектът извън диагнозата

  В училище все повече и по-видими стават децата със СОП – нелепо (според мен) наименование на деца със специални образователни потребности. За мен като начинаещ специалист беше предизвикателство да

Прочети още

Бебето е тук, ами сега?

  С обогатяването на опита си в работата с деца все по-силно се убеждавам в това, че днешните родители са изправени пред една тиха и често неравна битка – тази

Прочети още

Днешното дете

  С цялата условност на едно такова обобщение и с ясното съзнание, че се фокусираме върху конкретна социоикономическа група, в тази статия съм изброила някои от характерните особености на „днешното

Прочети още

Как да се справим с паниката, ако дълго време не можем да си свалим температурата?

Този процес е компенсаторен и има привидна полза, но само когато е кратковременен, защото през соматизирането намаляваме напрежение, което иначе би ни блокирало тотално.

Прочети още

Когато детето се противи на всичко, което родителят му казва

Подобно поведение може да е обосновано от определени семейни отношения и динамики, а в някои случаи дори може да е свързано с индиректна „атака“ към друг член на семейството.

Прочети още

Психологическите последици от коронавирус

На глобално ниво COVID-19 извади на повърхността примитивни части от нашето психично, които ни предизвикват към това да се фокусираме върху нуждата от индивидуално оцеляване и да намаляване на доверието към другите.

Прочети още

Извънредно положение: свръхупотреба на компютри от децата- част 2

При сканиране на мозъка на деца играещи на компютърни игри, регистрираните количества допамин са сравними при мозъчни състояния при употребата на кокаин.

Прочети още

Извънредно положение: свръхупотреба на компютри от децата- част 1

Електронното въздържание може доведе до много ползи, като например: по-дълбок сън, по-добро и устойчиво настроение, по-добро внимание и увеличаване на физическата активност.

Прочети още

Как да разговаряме с децата си за COVID-19?

Децата не правят разлика между това, което виждат на екрана и собствената си реалност и могат да повярват, че са в непосредствена опасност. Можете да им помогнете да се справят със стреса, като им предоставите възможност да играят и да се отпуснат, когато е...

Прочети още

Как да предпазим себе си и другите и да намалим риска от заразяване с коронавирус

Препоръки на СЗО (световната здравна организация) и МЗ (Министерство на Здравеопазването) за предпазване от заразяване.

Прочети още

За празниците, подаръците и децата

В интервю за списание Здраво Дете, Надя Николова, детски психотерапевт и консултант, говори за празниците и подаръците, за желанията, децата и техните родители:     Променят ли се децата, когато има

Прочети още

Крие ли дигиталният свят рискове за психичното здраве на подрастващите?

Бeз cъмнeниe, тexнoлoгиитe oĸaзвaт cвoя oтпeчaтъĸ във вcяĸa cфepa нa eжeднeвиeтo ни. Eднa oт нaй-зaceгнaтитe cтpaни e пoдpacтвaщoтo пoĸoлeниe, чиитo дoceг c лъcĸaвитe джaджи и Интepнeт нepядĸo пoвeчe вpeди, oтĸoлĸoтo

Прочети още

Детска престъпност- причини и превенция

Когато върху вътрешната, (емоционална и психична) депривация се насложи и външната дерпивация (бедност, мизерия, условия, които не позволяват на детето уважава себе си и света около него) опасността за преминаване към престъпно поведение е много голяма.

Прочети още

При какви условия се извежда дете от семейството?

КОГАТО ГОВОРИМ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ОПТИМАЛНА СРЕДА ЗА РАЗВИТИЕ НА ДЕТЕТО, СЕ ИМА ПРЕДВИД ЦЯЛАТА КЛЕТКА НА СЕМЕЙСТВОТО, В КОНТЕКСТА НА ОБЩЕСТВО, КАТО ЦЯЛО.

Прочети още

Какви могат да бъдат задължения на децата според възрастта?

Детският психолог и психотерапевт Надя Николова отговаря на въпросите на списанието за практическа педиатрия Здраво Дете.* Въпрос: Нужно ли е да възлагаме задачи на децата, свързани с домакинството у дома?

Прочети още

Какво стои зад проявите на жестокост над животни от деца?

Мотивите за проявите на жестокост към животните по време на детствотото и юношеството могат да имат различна етиология и трябва да се анализират в контекстта на спецификата на индивидуалното развитие.

Прочети още

Колко е важно да кажеш „Не!“

Първият момент, в който детето ще назове себе си „Аз“ е едновременно начало и край. Той обозначава края на едно постепенно изграждане на субекта – повечето изследователи го ситуират между 6-я и 18-я месец на детето.

Прочети още

Семинар Детето и социалната среда

Адаптация в нова среда – ясла, детска градина, училище; Как да подпомогнем прехода; Как детето комуникира с другите деца

Прочети още

Сексуално образование- има ли място в училището?

Умствената и физическата умора щяха да прогонят фантазиите, свързани с половите нагони, емоционалната и чувствената привързаност между децата или между деца и възрастни, хетеро- или хомосексуална.

Прочети още

Как да оцелеем с тийнейджър у дома?

По- долу публикувам днешната презентация от „Практикум тийн клуб“, представена от „Детско развитие“,  на събитието в поликлиника „България“

Прочети още

Да оставим ли детето да се „опари“ или не?

От психологическа гледна точка е важно да оставим детето свободно (естествено, под наблюдение), да му говорим, и ако се е наранило, да му помогнем, изразявайки съчувствие, без да му се караме. 

Прочети още

Помагат или пречат бабите и дядовците?

Ето защо в такива ситуации най-мъдрото решение е да потърсите външна помощ (детегледачка), ако имате възможност да си позволите това финансово или да промените работните си графици така, че единият родител да е винаги вкъщи.

Прочети още

Докога детето може да спи в леглото на родителите си?

„Здравейте, докога е нормално детето да спи в леглото на родителите си? Дъщеря ми е на 1.6 г и все още я кърмя през нощта. Но все по-често се случва

Прочети още

Майчинството – трудности и предизвикателства, Част 2

  Фантазии и реалност. Още преди бебето да се появи майката вече е развила силни чувства към него или по-точно към очакванията си (фантазията) за него. С напредването на бременността

Прочети още

Майчинството – трудности и предизвикателства, Част 1

Бременността и майчинството са период на значими промени в психиката на жената. Наред с радостта и очакването на бебето си, бъдещите майки понякога изпитват противоречиви чувства и трудност да говорят за това.

Прочети още

Да се превърнеш в майка

Всяка промяна изисква да се откажем от нещо, да загубим нещо, за да получим нещо друго; да преживяваме амбивалетни чувства на тъга, траур, гняв и разочарование от загубата на нещо значимо до този момент, от една страна, и радостта, вълнението от очакването да получим...

Прочети още

Мобилните телефони и влиянието им върху семейството

Дали всъщност по този начин не бягаме от чувството за самота, от личните си проблеми, или от това да останем насаме със себе си или с близките си, да разговаряме, или пък да не правим нищо.

Прочети още

За опасните детски игри

Едно мое интервю за Канал 3, където обсъждаме опасностите, които крие безконтролното блуждаене из интернет, както и придобилата напоследък печална слава игра "Син кит".

Прочети още

Болничния престой на детето и ролята на родителя

Затова колкото и сериозен да е здравословният проблем, нека не забравяме, че освен тяло детето ни има и психея и съхраненото психично равновесие е предпоставка за по-бързото възстановяване на тялото.

Прочети още

За приказките и „малките герои“

Няма история без злодей, конфликт или перипетия. Или поне не реална такава. А колкото повече възрастните се стремят да преведат в думи онова от реалността, което може да травмира детето, толкова по-подготвено ще е то да посрещне случващото се.

Прочети още

Проблеми при прохождане, проговаряне и напишкване- къде грешим?

Любопитството е ключов елемент в откривателската природа на малчуганите, докато прекомерната тревожност на родителя е нещото, което буквално спъва детето да прави крачки напред, в откриването на заобикалящия го свят.

Прочети още

Отбиване, тръгване на детска ясла, градина и подготовка за училище

В тази плашеща реалност единственото успокоение в новия свят е майчината гръд, осигуряваща много, много повече от просто храна. И въпреки това, в името на доброто психично и физическо развитие, детето трябва да се раздели и с нея в даден етап от своето развитие,...

Прочети още

Ах, тези правила, или за „необходимото зло“

От ден първи детето влиза в една огромна система от правила. То трябва да се ориентира в системата, да се впише. Много родители подхождат с недоверие към училищната институция, а основанията им са логични и несъмнени (особено ако говорим за дефицитите в българската образователна...

Прочети още

„Защо учим?“ Лесен въпрос или точно обратното.

А знанието, трудът, които се отплащат незнайно кога в бъдещето, са изключително далечни на учениците. Именно тук е ролята на родителите, в обяснението, че умението да отложиш удоволствието в името на нещо по-стойностно, по-значимо, е полезно и необходимо.

Прочети още

Първи клас – проблем, преход, предизвикателство

Преходът към първи клас несъмнено е от ключовите периоди в развитието на детето, както и голямо вълнение за неговите родители. Няма как да не си задавате въпроса „Моето дете готово ли е да ги посрещне?“

Прочети още

Основни етапи в развитието на детето от 0 до 24 месеца

Неуспехът да се овладеят някои особено значими умения до около 3-4 месец, би могъл да е сигнал за патологични нарушения в развитието, които изискват специално внимание.

Прочети още

Как звучи детската реч в началните си етапи?

В началото на своята речева практика детето изпуска два или повече звука, това се наблюдава най-често през ранните етапи в развитието на детския говор и обикновенно се произнася ударената сричка в думата. Например: кибрит - бите, петел - пел, Краси - Си.

Прочети още

Как детето се учи да говори – втора част

Децата чуват речта около себе си и се стремят да възпроизведат думите, но в началото от техните уста те звучат непълно, приблизително и с много условности. Думите са трудни, а на детето му липсва достатъчно опит в произнасянето и затова ставаме свидетели на пропуски...

Прочети още

Как детето се учи да говори (първа част)

Говорете на детето си, независимо че то е малко и Вие смятате, че не ви разбира. Нежността в гласа Ви го успокоява, пък и така то чува вашата реч. Говорете на детето си правилно, така, както говорите на възрастните си близки и обичани хора, без да изопачавате думите, защото така то ще чува вярната и правилна реч.

Прочети още

Защо кърмачето повръща, без да има физиологичен проблем?

Това искане (за човешко отношение) се изразява чрез единствения език, достъпен на детето, тоест повръщанията на несмляно мляко, след свършването на биберона, за да удължат перфузиращото отношение на майката към бебето

Прочети още

Какво се случва, когато майката не може да се отдели от детето?

Чрез една грешка на езика майката формулира сърцевината на проблема: детето все още не се беше отделило от нея, те и двамата до такава степен бяха вдадени в преодо­ляването на мъката, че нито тя, нито то бяха го­тови за отбиването.

Прочети още

Режимите за сън и хранене, всъщност… вредят на бебето

Много дълго време се опитвахме да го дресираме, налагахме му разписание кога да спи и кога да яде. Така рефлексите му за спане се объркваха, мозъкът му не развиваше саморе­гулирането, което иначе би се установило спон­танно.

Прочети още

Храненето насила води до нарушения в хранителното поведение

Се­гашните смущения водят началото си от начина, по който педиатрията и теорията за ранното отглеж­дане на децата ни караха да малтретираме бебетата си в продължение на няколко поколения.

Прочети още

Несигурността у децата създава свят на психопати

Като бебе е бил ли­шен от стимулиране на онези части на мозъка, които модулират стреса и свързват удоволстви­ето с човешката компания.Не е развил емоциите, свързани с взаимодейст­вието с другите, затова му е било все едно дали им доставя удоволствие, или ги наранява.

Прочети още

Защо е опасно порасналото дете да спи в леглото на мама?

В хода на психоанализата ми каза, че майка му го кърмела до шестгодишна възраст и редовно го слагала да спи в едно легло с нея. Малкото момче се сблъскало с появата на сексуалността в крайно тежки условия.

Прочети още

За основите на емоционалния свят на детето

Факт е, че рожбата ни се нуждае от здраво и устойчиво гнездо, за да расте уверено и да има волно детство - грижа, която понякога се оказва далеч по-сложна от набавянето на материалното и грижата за физическото здраве.

Прочети още